26 August, 2025
I tråd med verden
Danmark / Uncategorized
Bidrager til bæredygtig udvikling for kvinder og verden
Da Olena Khrystynchenko ankom til Danmark fra Ukraine i 2022, var hendes verden vendt på hovedet. Efter tre årtier som bibliotekar var hun blevet fordrevet af krig og kæmpede for at starte forfra. Men bare ni måneder senere fandt Olena et nyt formål gennem I Tråd Med Verden, en københavner organisation, der knytter marginaliserede kvinder til meningsfuldt arbejde gennem syning og tekstildesign.
“Det betyder faktisk meget for mig at arbejde her,” forklarer Olena. “I Ukraine drømte jeg altid om at lave noget mere kreativt. Jeg har syet hele mit liv, og nu kan jeg gøre det professionelt.”
Olenas historie er blot ét eksempel på den transformative effekt, som I Tråd Med Verden har.
Organisationen har hovedkontor i København. Den hjælper kvinder fra forskellige baggrunde – kvinder med flygtningebaggrund og kvinder der lider af stress eller andre mentale eller fysiske handicap – med at finde vej tilbage til arbejdsmarkedet via deres lokale samfund. Navnets dobbeltbetydning spiller både på begrebet tråd og det arbejde der udføres, og dets evne til at skabe både bogstavelige og metaforiske forbindelser.
“Vi arbejder med en bred målgruppe,” forklarer Martha Nina Ozmec, leder af HR. “Det er dog hovedsageligt kvinder, der af den ene eller anden grund befinder sig uden for det typiske arbejdsmarked. De har brug for hjælp til at finde tilbage, udvikle færdigheder og opleve stoltheden ved at opnå noget selv og være en del af et fællesskab.”
Hos I Tråd Med Verden bliver håndarbejde en kilde til helbredelse. “Det er bevist, at arbejde med hænderne hjælper med at berolige nervesystemet,” forklarer Martha. “Vi ønsker at hjælpe mennesker med at løfte sig ud af en ‘sygdomsidentitet’ og erstatte den identitet med positivitet og styrke”
For Liv Bejer Heckmann, design- og udviklingschef, går syning og socialt arbejde hånd i hånd.
“Der er meget kvindelig styrke i det, vi gør,” forklarer Liv. “Håndarbejde bliver nogle gange set ned på som en hobby, men vi har skabt et rum, hvor både arbejdet og de kvinder, der udfører det, bliver taget alvorligt og styrket.”
Sprog er en anden vigtig barriere, som I Tråd Med Verden hjælper kvinder med at overvinde. Mange af deltagerne er stadig ved at lære dansk, og værkstedet bliver et støttende rum, hvor de kan øve sig uden frygt.
“Vi har ofte set kvinder, der starter her og er flove over deres danske sprogfærdigheder,” siger Liv. “Men inden for få uger hjælper de med at oversætte for nye kvinder og bliver de stærkeste stemmer i lokalet. Den forandring er så tydelig.”
De produkter, som Liv, Olena og deres kolleger fremstiller, er lige så unikke som de kvinder, der skaber dem. Uanset om det er genbrug af sengelinned doneret af hotel- og restaurationsbranchen, om det er skandinavisk boligindretning eller upcycling af gamle museumsbannere til stoftasker og skuldertasker, er deres designfilosofi centreret omkring begrebet genbrug og transformation.
I løbet af det sidste årti har Martha bemærket en markant ændring i, hvordan virksomheder forholder sig til deres ansvar for at reducere affald og vælge miljøvenlige materialer.
“Det har været fantastisk at komme i kontakt med virksomheder, der ønsker at købe noget bedre og mere meningsfuldt, end de kan finde andre steder,” forklarer Martha. Denne ændring har hjulpet I Tråd Med Verden med at øge sin kendskabsgrad, hvilket har gjort det lettere at sælge deres produkter og fortsætte deres mission.
“Vi ser muligheder i materialer, som andre bare ville smide ud,” forklarer Liv. “Men for mig begynder det virkelig spændende, når vi matcher materialerne med en bestemt kvindes færdigheder. Det er der, noget unikt ‘I Tråd Med Verden’ skabes.”
Oak Foundation Denmark støtter I Tråd Med Verden med at opbygge en bæredygtig forretningsmodel, der vil øge organisationens sociale (og miljømæssige) indflydelse. I løbet af de næste tre år planlægger I Tråd Med Verden at investere i at styrke deres ledelsesteam og opbygge strategiske partnerskaber med både offentlige og private enheder. I 2028 vil denne støtte gøre det muligt for I Tråd Med Verden at skabe 70 % flere beskæftigelsesmuligheder for marginaliserede kvinder og udvide sine sociale programmer, så 60 % flere personer kan komme med i værkstedet.